Na co si dávat pozor, kdy se rozhodnout pro nebankovní půjčku?

Na trhu je mnoho nabídek na půjčky, ale vždy je rozdíl mezi půjčkou od banky a nebankovní půjčkou. Nebankovní půjčky mohou mít na první pohled negativní nádech, ale mnozí z nás si neuvědomují, že takovou nebankovní půjčku si lidé berou při koupi spotřebičů v supermarketech nebo e-shopech. Rozdíl je, že tato nebankovní půjčka je nabízená zprostředkovaně skrze prodejce přímo k produktu. Může být nebankovní půjčka výhodná?

Půjčka u banky

Půjčka u banky je především charakterizovaná tím, že vyžaduje ověření příjmů a ověření v registrech dlužníků. Banka musí být registrována u Česné národní banky a je tak sama kontrolována. Ověřování se má dít za tím účelem, aby banka mohla zjistit, zda daný klient je důvěryhodný a bonitní, tedy či má předpoklad půjčku splatit. V jiném případě mu půjčka bude zamítnuta anebo bude mít nízké limity.

Hybridní bankovní půjčka

Nebankovní půjčka je charakteristická především díky své rychlosti a snadné dostupnosti. Klasické banky se chtějí těmto nebankovním půjčkám vyrovnat, a tak od nich chodí nabídky podobné nebankovním půjčkám. Též rychlost vyřízení půjčky se v bance  zvýšila a je možné ji vyřídit přes internet – zvláště to platí u tzv. bezhotovostních bank. I když se zvýšila rychlost vyřízení půjčky, tak se nesnížilo riziko odmítnutí půjčky. Též u půjčky může být vyšší úrok.

Kreditní karta

Možná se to nemusí zdát, ale velmi kontroverzní může být kreditní nebo debetní karta. Na kartě je možné využít kontokorent nebo jinou možnost překročení nuly u našich financí. Člověk, který málo kontroluje svůj účet a prostě jen platí, může narazit na to, že zjistí mínus na své kontě. Takováto půjčka může být poměrně velmi nevýhodná, protože má vyšší úroky a ve chvíli využití karty nepamatujeme ani na výši poplatků. Než platba kartou, u které si člověk nemusí být jistý podmínkami půjčky, může být lepší nebankovní půjčka.

Nebankovní půjčka s odpovědností

Paradoxně volba nebankovní půjčky oproti kreditní kartě může být odpovědnější. S kartou člověk může mít tendenci rychle zaplatit, protože ví, že na ní má peníze k dispozici. Odehraje se proces vypůjčení si peněz bez uvědomění. Vzít si nebankovní půjčku znamená to, že se nad nákupem peněz (půjčka je nákup peněz) a zboží zamyslíme. Můžeme si vybrat nejvýhodnější půjčku a třeba také během přemýšlení zjistíme, že kupovanou věc vlastně ani nepotřebujeme. Nebankovní půjčku je možné vyřídit přes telefon či tablet, takže se můžeme v nákupním centru pohodlně posadit, podívat se a trochu popřemýšlet.

Pod tlakem času

U nákupu je největší problém, že má člověk dojem, že se musí rozhodnout hned.  Proto různé banky rády nabízejí lidem rozmanité karty s předpřipravenou částkou – stačí jen aktivovat – většinou pod tlakem času a rozmyslu. Nikdy si nepůjčujme peníze, když zrovna máme nákupní horečku. Bez problému je možné prodejci povědět, že se podíváme na internetu ještě na jiné půjčky a vrátíme se. Jednorázová malá krátkodobá nebankovní půjčka se může ukázat jako dobré řešení vašeho nákupu.