Úroky a jiné poplatky – jak se neztratit

Když nepotřebujeme zrovna pujcky, tak všichni víme, že je třeba dívat se u půjčky na úroky a jiné poplatky. Ale když přijde čas, kdy si potřebujeme vzít půjčku, tak budeme muset skutečně začít porovnávat a hledat nejlepší nabídku. A především si dát pozor na to, abychom se nedostali do nějaké pasti nemorálních (ne)bankéřů skrze různé poplatky. Na co si dát pozor?

Pujcky a nabídkové kalkulačky

Mnohé společnosti mají na svých webových stranách nabídku pujcky pomocí „kalkulačky“, kde zadáte kolik chcete půjčit, na jak dlouho nebo kolik můžete splácet a následně se dozvíte úrok nebo kolik za půjčku zaplatíte. Ovšem kalkulačka má též svoje limity, a naopak může odvádět pro svoji jednoduchost  vaši pozornost. U kalkulačky je potřeba sledovat, zda jsou u ní uvedeny celkové náklady pujcky. Některé kalkulačky ukazují jen výši měsíční splátky.

Je důležité RPSN?

Což znamená –  roční procentuální sazba nákladů pujcky. Tento údaj je dobré sledovat při půjčkách na delší roční období. Pokud si ovšem chceme vzít půjčku na několik měsíců, tak je dobré více sledovat měsíční úrokovou sazbu tzv. p.a. U této zkratky je též třeba být velmi pozorný, protože se snadno mohou přehlédnout její jiné variace:

  • p. a. – per annum – tedy roční úroková sazba
  • p. s. – per semestr – tedy pololetní úroková sazba
  • p. q. – per quartum – tedy čtvrtletní úroková sazba
  • p. m. – per mensem – tedy měsíční úroková sazba
  • p. d. – per diem – tedy denní úroková sazba

Tyto zkratky je třeba ve smlouvě zkontrolovat především v části pokut či u úroků z prodlení!

Nejčastější poplatky

UPOMÍNKA

Jedním z poplatků je platba za upomínku při nezaplacení půjčky. Výše poplatků může být různá. Dobré společnosti upozorňuji na opožděnou splátku sms či e-mailem zdarma. Ovšem jsou také společnosti jako GO Invex Finance, kteří v době psaní tohoto článku, účtují 70 Kč administrativního poplatku za den z prodlení. Což se nakonec může vyšplhat na velmi vysokou částku.

OPRÁVNĚNÉ NÁKLADY

„Oprávněné náklady“ pujcky. Tato položka může mít různé kategorie a je dobré pamatovat na to, že o oprávněnosti nákladů věřitele nebudete rozhodovat vy, ale věřitel sám anebo případně soud či rozhodce.

POPLATKY ZA PRODLOUŽENÍ SMLOUVY

Především je třeba pátrat po poplatcích za prodloužení půjčky. Některé nemorální nebankovní společnosti dokonce počítají s tím, že dlužník půjčku nezaplatí včas a bude muset splátku prodloužit a k tomu mají přizpůsobené poplatky a úroky. Též je dobré se dočíst, zda splátka u prodloužené pujcky jde na snížení pujcky anebo jen na splácení úroků.

Nebuď analfabet

Bohužel mnohé finanční společnosti mají dlouhé komplikované smlouvy o několika stranách. Sice umíme číst, ale toto množství stran nás může dovést do pozice analfabeta, protože se nám nebude chtít smlouvu pujcky číst a spokojíme se jen s tím, co si přečteme v reklamě nebo uslyšíme od prodejce. Pamatujme na to, že finanční společnost zaplatila velké peníze nějakému právníkovi, který nad smlouvou strávil hodně hodin, aby finanční společnost měla takovou smlouvu, jakou chce. Našim úkolem je si smlouvu minimálně přečíst. Pokud jsme u prodejce, tak můžeme smlouvu s ním projít stranu po straně – tedy, přečíst ji s ním a hned se ho ptát. Též je dobré se snažit vypátrat nebo doptat na seznam nebo katalog poplatků, doplatků a pokut. Což by měl být interní dokument finanční společnosti.