Půjčka přes internet – proces žádosti

Zatímco na běžné pobočce v bance musíme předložit a podepisovat několik dokumentů při žádosti o sms půjčku, tak půjčka přes internet je založena na on-line formulářích, které vyplňujeme sami. Formálnosti jsou zredukovány na minimum.

 

Kalkulačka

Na webové straně poskytovatele půjčky povětšinou najdeme kalkulačku sms půjčky, kde můžeme zadat, kolik si chceme půjčit a kolik můžeme splácet. Pokud se nám zadané parametry líbí, tak klikneme na potvrzení půjčky a většinou se přesuneme na on-line formulář.

 

On-line formulář a osobní data

Vyplňujeme on-line formulář, kde uvádíme naše osobní data.  Zde uvádíme varování – komu poskytujeme naše osobní data, která mohou být zneužita? Není lepší zvolit společnost, která je na trhu již ověřená?

 

Proces ověření identity

Různé společnosti ověřují, že jste to vy různými cestami. U sms půjčky vám vyšlou sms kód, jehož zadáním souhlasíte s potvrzením podmínek smlouvy, kterou jste si přičetli. U smart půčky to může být konzultant, který vám přinese peníze do domu. Firma Creditstar to dělá skrze jednokorunový převod na bankovní účet. 

 

Ověření příjmů

Čím více si chceme půjčit, tím více je finanční společnost zvědavá. Pokud si půjčujeme malou částku, tak musíme jen poctivě odpovědět na otázky ohledně našich příjmů, případně výdajů.  Pokud by naše odpověď nebyla poctivá, tak nás v případě problémů nic nechrání, naopak, můžete být ještě sankcionováni. Pokud se jedná o vyšší částku, tak banka chce třeba kopii výpisu našeho bankovního konta nebo výplatní pásky.

 

Schválení smlouvy

U sms půjčky vám bude skrze telefon oznámeno, zda je vaše sms schválena nebo ne.  Některé společnosti to dělají telefonicky. On-line finanční společnosti vyšlou informativní e-mail. 

 

Podruhé u té samé společnosti

Pokud již jste měli půjčku u některé z finančních společností a první půjčku jste splatili, tak již většinou není potřeba ověřování identity. 

 

Smlouva podle evropských standardů

Dnes musí smlouva na spotřebitelský úvěr obsahovat základní informace a to především:

 

  • hlavní charakteristiky smlouvy (Adresa, kontakt na úvěrovou společnost atd.)
  • celkovou výši úvěru a náklady na jeho splacení (pozor – tato informace předpokládá to, že úvěr řádně splatíte).
  • roční procentní sazbu nákladů (RPSN, tj. procentuální číslo, které udává celkové náklady úvěru – zahrnuje úrokovou sazbu, provizi, daně a všechny další poplatky spojené s úvěrem)
  • počet, četnost a výši všech vašich splátek (Též je dobré stanovit datum splátky, případně možnost změny data)
  • sdělení o důležitých právních aspektech. (Zde je třeba důležité hledět na to, zda právní spor bude rozhodovat soud, samosoudce a kým bude takový člověk vybrán)

Co je dobré vědět…

Může se stát, že vám bude vaše půjčka schválená a doma vám partner vynadá za to, že zadlužujete domácnost a jste neodpovědní. Můžete být v klidu. Od smlouvy můžete do 14 kalendářních dnů odstoupit (písemně), ale je samozřejmě nutné vrátit poskytovateli úvěru peníze, zaplatit úroky a případně poplatky, které poskytovatel úvěru již zaplatil. Navíc, můžete odstoupit bez udání důvodu.