Rychlá půjčka pro seniory

Být seniorem je na jednu stranu krásná věc, ale na druhou velmi krutá. Jak jsme zestárli my, tak s námi zestárly věci, které jsme budovali – dům, kotel, kuchyně, auto atd. Zkrátka – na stará kolena ještě budeme muset rekonstruovat a budovat. Ale problém je, že ne vše lze z důchodu financovat a staršímu člověku nechce každý půjčit.

Read more „Rychlá půjčka pro seniory”

Půjčka přes internet – proces žádosti

Zatímco na běžné pobočce v bance musíme předložit a podepisovat několik dokumentů při žádosti o sms půjčku, tak půjčka přes internet je založena na on-line formulářích, které vyplňujeme sami. Formálnosti jsou zredukovány na minimum.

 

Kalkulačka

Na webové straně poskytovatele půjčky povětšinou najdeme kalkulačku sms půjčky, kde můžeme zadat, kolik si chceme půjčit a kolik můžeme splácet. Pokud se nám zadané parametry líbí, tak klikneme na potvrzení půjčky a většinou se přesuneme na on-line formulář.

 

On-line formulář a osobní data

Vyplňujeme on-line formulář, kde uvádíme naše osobní data.  Zde uvádíme varování – komu poskytujeme naše osobní data, která mohou být zneužita? Není lepší zvolit společnost, která je na trhu již ověřená?

 

Proces ověření identity

Různé společnosti ověřují, že jste to vy různými cestami. U sms půjčky vám vyšlou sms kód, jehož zadáním souhlasíte s potvrzením podmínek smlouvy, kterou jste si přičetli. U smart půčky to může být konzultant, který vám přinese peníze do domu. Firma Creditstar to dělá skrze jednokorunový převod na bankovní účet. 

 

Ověření příjmů

Čím více si chceme půjčit, tím více je finanční společnost zvědavá. Pokud si půjčujeme malou částku, tak musíme jen poctivě odpovědět na otázky ohledně našich příjmů, případně výdajů.  Pokud by naše odpověď nebyla poctivá, tak nás v případě problémů nic nechrání, naopak, můžete být ještě sankcionováni. Pokud se jedná o vyšší částku, tak banka chce třeba kopii výpisu našeho bankovního konta nebo výplatní pásky.

 

Schválení smlouvy

U sms půjčky vám bude skrze telefon oznámeno, zda je vaše sms schválena nebo ne.  Některé společnosti to dělají telefonicky. On-line finanční společnosti vyšlou informativní e-mail. 

 

Podruhé u té samé společnosti

Pokud již jste měli půjčku u některé z finančních společností a první půjčku jste splatili, tak již většinou není potřeba ověřování identity. 

 

Smlouva podle evropských standardů

Dnes musí smlouva na spotřebitelský úvěr obsahovat základní informace a to především:

 

  • hlavní charakteristiky smlouvy (Adresa, kontakt na úvěrovou společnost atd.)
  • celkovou výši úvěru a náklady na jeho splacení (pozor – tato informace předpokládá to, že úvěr řádně splatíte).
  • roční procentní sazbu nákladů (RPSN, tj. procentuální číslo, které udává celkové náklady úvěru – zahrnuje úrokovou sazbu, provizi, daně a všechny další poplatky spojené s úvěrem)
  • počet, četnost a výši všech vašich splátek (Též je dobré stanovit datum splátky, případně možnost změny data)
  • sdělení o důležitých právních aspektech. (Zde je třeba důležité hledět na to, zda právní spor bude rozhodovat soud, samosoudce a kým bude takový člověk vybrán)

Co je dobré vědět…

Může se stát, že vám bude vaše půjčka schválená a doma vám partner vynadá za to, že zadlužujete domácnost a jste neodpovědní. Můžete být v klidu. Od smlouvy můžete do 14 kalendářních dnů odstoupit (písemně), ale je samozřejmě nutné vrátit poskytovateli úvěru peníze, zaplatit úroky a případně poplatky, které poskytovatel úvěru již zaplatil. Navíc, můžete odstoupit bez udání důvodu. 

 

Na co si dávat pozor, kdy se rozhodnout pro nebankovní půjčku?

Na trhu je mnoho nabídek na půjčky, ale vždy je rozdíl mezi půjčkou od banky a nebankovní půjčkou. Nebankovní půjčky mohou mít na první pohled negativní nádech, ale mnozí z nás si neuvědomují, že takovou nebankovní půjčku si lidé berou při koupi spotřebičů v supermarketech nebo e-shopech. Rozdíl je, že tato nebankovní půjčka je nabízená zprostředkovaně skrze prodejce přímo k produktu. Může být nebankovní půjčka výhodná?

Půjčka u banky

Půjčka u banky je především charakterizovaná tím, že vyžaduje ověření příjmů a ověření v registrech dlužníků. Banka musí být registrována u Česné národní banky a je tak sama kontrolována. Ověřování se má dít za tím účelem, aby banka mohla zjistit, zda daný klient je důvěryhodný a bonitní, tedy či má předpoklad půjčku splatit. V jiném případě mu půjčka bude zamítnuta anebo bude mít nízké limity.

Hybridní bankovní půjčka

Nebankovní půjčka je charakteristická především díky své rychlosti a snadné dostupnosti. Klasické banky se chtějí těmto nebankovním půjčkám vyrovnat, a tak od nich chodí nabídky podobné nebankovním půjčkám. Též rychlost vyřízení půjčky se v bance  zvýšila a je možné ji vyřídit přes internet – zvláště to platí u tzv. bezhotovostních bank. I když se zvýšila rychlost vyřízení půjčky, tak se nesnížilo riziko odmítnutí půjčky. Též u půjčky může být vyšší úrok.

Kreditní karta

Možná se to nemusí zdát, ale velmi kontroverzní může být kreditní nebo debetní karta. Na kartě je možné využít kontokorent nebo jinou možnost překročení nuly u našich financí. Člověk, který málo kontroluje svůj účet a prostě jen platí, může narazit na to, že zjistí mínus na své kontě. Takováto půjčka může být poměrně velmi nevýhodná, protože má vyšší úroky a ve chvíli využití karty nepamatujeme ani na výši poplatků. Než platba kartou, u které si člověk nemusí být jistý podmínkami půjčky, může být lepší nebankovní půjčka.

Nebankovní půjčka s odpovědností

Paradoxně volba nebankovní půjčky oproti kreditní kartě může být odpovědnější. S kartou člověk může mít tendenci rychle zaplatit, protože ví, že na ní má peníze k dispozici. Odehraje se proces vypůjčení si peněz bez uvědomění. Vzít si nebankovní půjčku znamená to, že se nad nákupem peněz (půjčka je nákup peněz) a zboží zamyslíme. Můžeme si vybrat nejvýhodnější půjčku a třeba také během přemýšlení zjistíme, že kupovanou věc vlastně ani nepotřebujeme. Nebankovní půjčku je možné vyřídit přes telefon či tablet, takže se můžeme v nákupním centru pohodlně posadit, podívat se a trochu popřemýšlet.

Pod tlakem času

U nákupu je největší problém, že má člověk dojem, že se musí rozhodnout hned.  Proto různé banky rády nabízejí lidem rozmanité karty s předpřipravenou částkou – stačí jen aktivovat – většinou pod tlakem času a rozmyslu. Nikdy si nepůjčujme peníze, když zrovna máme nákupní horečku. Bez problému je možné prodejci povědět, že se podíváme na internetu ještě na jiné půjčky a vrátíme se. Jednorázová malá krátkodobá nebankovní půjčka se může ukázat jako dobré řešení vašeho nákupu.

Úroky a jiné poplatky – jak se neztratit

Když nepotřebujeme zrovna pujcky, tak všichni víme, že je třeba dívat se u půjčky na úroky a jiné poplatky. Ale když přijde čas, kdy si potřebujeme vzít půjčku, tak budeme muset skutečně začít porovnávat a hledat nejlepší nabídku. A především si dát pozor na to, abychom se nedostali do nějaké pasti nemorálních (ne)bankéřů skrze různé poplatky. Na co si dát pozor?Read more „Úroky a jiné poplatky – jak se neztratit”

Studentský účet – jak na něj

Být studentem, zvláště na koleji a na vlastní pěst, znamená nejen svobodu, ale také odpovědnost. Odpovědnost je slovo, které nezní moc dobře. Jedná se tedy spíše o to, že se člověk učí rozdělovat peníze mezi zábavu a životní potřeby. Mnohým studentům se stalo, že se trochu přepočítali nebo nedopočítali a pak bylo potřeba nějak řešit krátkodobě nedostatek financí.Read more „Studentský účet – jak na něj”

Půjčka přes internet – rychlý způsob, jak získat peníze na svůj účet bez vycházení z domu

Digitální svět

V dnešní době je možné skoro všechno zařídit z domu, aniž by bylo potřeba vyjít z domu. Dokonce i jídlo nám dovezou přede dveře. Internet se pro nás stal velkým katalogem, skrze který můžeme vybírat různé zboží a služby a skrze porovnávání cen získat skutečně zajímavé nabídky.  Díky srovnávačům jako je Heureka nebo Ceneo můžeme vidět rozdíl v ceně. A to není ještě všechno – internet věcí je za dveřmi. Ale už teď se mluví o lednicích, které budou registrovat naše nákupy a objednávat to, co chybí.

Půjčka on-line a naše psychika

Půjčka on-line se stává součástí nakupování přes internet, zvláště v momentě, kdy nám chybí peníze na atraktivní nabídku.  Vzít si půjčku on-line může být až neuvěřitelně jednoduché, a proto člověk musí být více ve střehu při své finanční disciplíně.  Ale to je samozřejmostí ne? Až tak ne, protože ne vždy si uvědomuje, jak funguje naše psychika.

Pokud bychom si brali půjčku on-line na tepelné čerpadlo, tak se jedná většinou o vyšší částku, a to si budeme rozmýšlet a zvážíme, či půjčku dokážeme splácet. Ovšem pokud by se jednalo o menší částku do 10 000Kč – budeme ještě stále ve střehu? Vždyť splátka bude velmi nízká ne? To se dá bez problému utáhnout ne?

Půjčka on-line není hra

Půjčka on-line není hra – jedná se o skutečné peníze, které se musí někomu splácet a věřitel povětšinou stanovuje podmínky smlouvy a vymáhání půjčky v případě nesplácení. Tuto půjčku též může přeprodat někomu jinému, takže se může věřitel půjčky on-line změnit a problémem je, že nelze tuto hru ukončit, restartovat – musí se platit – svým majetkem. Půjčka on-line není nebezpečná, pokud u ní nejsou vysoké úroky anebo není její splácení příliš dlouhé.

Půjčka on-line dobrý sluha, ale zlý pán

Půjčka on-line odvede dobrou službu v momentě, kdy nám chybí trochu peněz na něco opravdu výhodného nebo potřebného, ale stává se zlou v momentě, kdy nás začne požírat. Jak se to může stát? Jakmile si vezmeme půjčku on-line, tak si zmenšujeme prostor, vzít si další nebo větší půjčku on-line. Příklad: Je možné, že jsi půjčíme na nový mobilní telefon a měsíčně budeme splácet 699 Kč po dva roky. Ovšem to je poměrně dlouhá doba a nevíme, co se může stát. Najednou se rozbije pračka, a budeme potřebovat vzít si další půjčku. Může se ukázat, že nám větší půjčku dá pouze nebankovní společnost, protože naše banka nám dala limit na výši půjčky on-line anebo budeme splácet další půjčku třeba 1499 Kč. A najednou nám začne z našeho konta odcházet více jak 2000Kč měsíčně, což může být pro někoho již problém anebo stále budeme cítit, jak nám půjčka on-line dýchá na záda.

Půjčka on-line s rozumem

Bohužel se nemůžeme chovat jako stát a stále a stále si půjčovat bez následků. Ovšem nemusíme jít cestou druhého extrému a nepůjčit si ani ve chvíli, kdyby nám půjčka mohla opravdu pomoci zvládnout těžší situaci anebo koupit něco za výhodnou cenu. Dnes se do naší mentality dostává myšlení a ekonomika „symbolu“. Tedy značka může být důležitější než kvalita výrobku. Máme tendenci hledat symbolickou prestiž než opravdovou kvalitu nebo hodnotu. Půjčka on-line je dnes snadno dostupná, ale nevyužívejme ji na nákup značkového oblečení, moderních telefonů a jiných gadgetů, abychom si skrze půjčku on-line na spotřební zboží nesnížili svůj „potenciál si půjčovat“.